Troska o planetę powoduje, że w obecnych czasach kontrola emitowanych przez pojazdy zanieczyszczeń jest coraz większa. Przyczyniła się do tego uchwalona kilka lat temu dyrektywa Euro 6. To właśnie ona zmusiła producentów samochodów do stworzenia systemów umożliwiających zmniejszenie ilości zanieczyszczeń. W tym właśnie pomaga Adblue. Jak działa? Czym jest? Wszystko Ci wyjaśnimy!
Co to jest Adblue?
W dużym skrócie to bezbarwny płyn, przeznaczony dla samochodów posiadających diesla, który oczyszcza spaliny. W jego skład wchodzi roztwór mocznika oraz demineralizowana woda. Co ważne, w żadnym wypadku nie dolewa się go do paliwa! Adblue ma swój własny zbiornik, który zazwyczaj zlokalizowany jest obok wlewu paliwa, pod maską albo nawet w bagażniku. Zadaniem tego płynu jest neutralizowanie zanieczyszczeń, dzięki temu, że miesza się ze spalinami. Jak działa Adblue?
Adblue — jak działa?
Zasada działania płynu Adblue nie jest bardzo skomplikowana. Jeśli nalejesz go do odpowiedniego zbiornika, to on trafi następnie to tzw. katalizatora SCR. Znajduje się on w układzie wydechowym. Niewielka ilość cieczy jest wtryskiwana do spalin. Dzięki wysokiej temperaturze, z mocznika, który jest w składzie Adblue, wydziela się amoniak. Ten reaguje z tlenkiem azotu. Rezultatem tych reakcji jest wydzielanie lotnego azotu oraz pary wodnej. W taki sposób zanieczyszczenia są neutralizowane. Nie masz też co się obawiać o toksyczność samego płynu. Jest w pełni bezpieczny dla środowiska!
Co warto wiedzieć o Adblue?
Jeżeli jesteś posiadaczem samochodu wyposażonego w Adblue, musisz wiedzieć, że konieczne jest regularne uzupełnianie jego poziomu. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Niedobór płynu uniemożliwi Ci uruchomienie samochodu. Spokojnie, nie przegapisz tego, ponieważ auto jest wyposażone w system, które przypomni Ci o tym obowiązku. Częstotliwość uzupełnienia Adblue jest zależna od Twojego stylu jazdy. Przeciętnie jednak spalasz około jednego litra na 1000 kilometrów. Zbiornik płynu pomieści co najmniej kilkanaście litrów. Nie musisz się więc obawiać, że jego brak Cię zaskoczy. Gdy nalewasz Adblue do zbiornika, rób to z najwyższą ostrożnością. Płyn ten, choć nie jest toksyczny, ma silne właściwości korodujące. Jeżeli oblejesz nim karoserię i nie zetrzesz Adblue, możesz ryzykować uszkodzenia tej części. Uważaj także, by nie zachlapać nim wnętrza pojazdu. Płyn ma naprawdę nieprzyjemny zapach i zdecydowanie nie chcesz, by towarzyszył Ci on w środku auta.
Masz jeszcze wątpliwości co do tego, jak działa Adblue? Niepotrzebnie! To świetne rozwiązanie, dzięki któremu codziennie możesz troszczyć się o dobro naszej planety. Bądź świadomy i dbaj o środowisko już dziś!