Samochody bywają zawodne. W związku z tym prostym faktem każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę jak poradzić sobie w takiej sytuacji. Wiesz, co należy wtedy zrobić, by zachować zasady bezpieczeństwa? Jak holować auto? Zaraz rozwiejemy Twoje wątpliwości.
Jaki samochód można holować?
Zanim zabierzesz się za holowanie samochodu, warto, byś dowiedział się jak wykonać to poprawnie. Normy dla tej czynności opisane są w zasadach ruchu drogowego. W nich uwzględniona jest dopuszczalna prędkość, wymagane narzędzia i inne wytyczne. Na początku zwróć uwagę na gabaryty samochodów. Reguła jest niezwykle prosta, auto, które ma holować, musi być cięższe od pojazdu holowanego. W innym wypadku holowanie jest zakazane. Najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa. Samochód, który zamierzasz wziąć na hol, musi mieć w pełni sprawny układ kierowniczy i hamulcowy. Konieczne jest także to, by jego światła działały bez zarzutu. Oba auta, zarówno holowany, jak i holujący, koniecznie muszą posiadać opłacone ubezpieczenie OC. Jeżeli któryś z tych warunków nie jest spełniony, niestety musisz wezwać pomoc drogową z lawetą.
Jak holować auto?
Kiedy wiesz już, czy możesz holować swoim pojazdem inny, pozostaje znaleźć odpowiedź na pytanie — jak to zrobić? Przymocuj linkę holowniczą do swojego samochodu. Jeżeli pojazd posiada ucho holownicze, znajdziesz je pod zderzakiem. W innym przypadku musisz je wkręcić. Pamiętaj, że koniecznie musi to być sprzęt, który oryginalnie pasuje do modelu auta. Nie przywiązuj linki do innych części jak np. do haka holowniczego! Następnie zamontuj linkę do ucha holowniczego w pojeździe, który chcesz holować. Zastanawiasz się, czy warto podpinać linkę do innych elementów samochodu, rozwiejemy Twoje wątpliwości. Nie! Dlaczego? Może to skutkować wyrwaniem zderzaka, a może nawet uszkodzeniem zawieszenia pojazdu. Jeśli linka nie ma odpowiedniego oznaczenia, umieść na niej znaczniki, które spowodują, że będzie dobrze widoczna. W aucie, które jest holowane, na tylnej szybie po lewej stronie umieść trójkąt ostrzegawczy. W obu pojazdach włącz światła mijania. Ustal także sposób komunikacji z drugim kierowcą, a potem zajmijcie miejsca w swoich samochodach. Choć oboje umieszczacie kluczyki w stacyjce, to jedynie Ty, jako holujący, włączasz silnik.
Jak holować auto? Koniecznie dbaj o to, by, z uwagi na Wasze bezpieczeństwo, wybierać niezbyt ruchliwe drogi. Próbuj także jechać płynnie i utrzymywać między Wami taki dystans, aby linka była ciągle napięta. W terenie zabudowanym nie przekraczaj 30 km/h, a w niezabudowanym 60 km/h.