Jak sprawdzić punkty karne? Praktyczny poradnik dla kierowców

Jazda samochodem to skomplikowany proces. Nauka wszystkich zasad ruchu drogowego i nabycie umiejętności prowadzenia auta wymagają sporego zaangażowania. Z czasem pewne rzeczy zaczyna się robić rutynowo, a sama czynność nie przysparza już żadnych problemów. Jednak przyzwyczajenie może prowadzić też do sytuacji, w których znane i obowiązujące przepisy zostają złamane. I choć nie zawsze świadomie, w konsekwencji otrzymujesz mandat oraz punkty karne. Te możesz gromadzić w ograniczonej wysokości, której przekroczenie skutkuje nawet utratą prawa jazdy. Dlatego warto trzymać rękę na pulsie. Dziś podpowiemy jak sprawdzić punkty karne, które na Tobie ciążą. 

Za co najczęściej dostaje się punkty karne?

W trakcie zatrzymania przez patrol policji możesz dostać pouczenie lub mandat. Wiążą się z tym także punkty karne. Najczęściej otrzymuje się je za:

- przekroczenie prędkości,

- niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych,

- jazdę pod wpływem,

- nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych,

- zdarzenia szczególne, czyli kolizje i wypadki drogowe.

Otrzymanie takiej liczby punktów karnych, która wyczerpie limit, jest wbrew pozorom dość łatwe. 

Dlaczego warto wiedzieć, ile posiada się już punktów karnych?

Znajomość aktualnego obciążenia jest kluczowa. Każde kolejne wykroczenie może bowiem prowadzić do utraty prawa jazdy. Młodzi kierowcy mogą mieć 20 punktów karnych, a osoby jeżdżące dłużej niż rok – 24. Co istotne, punkty pozostają na Twoim koncie przez rok, a następnie zostają usunięte. Warto więc sprawdzać swoje punkty karne, szczególnie gdy nie masz pewności, ile czasu upłynęło od ostatniego mandatu. Pozwoli Ci to uniknąć niepotrzebnego stresu w razie kolejnego wykroczenia. Będzie też sygnałem, że konieczne jest podjęcie pewnych działań, które uchronią Cię przed utratą uprawnień.

Gdzie można sprawdzić swoje punkty karne?

Jeszcze kilka lat temu, aby poznać aktualny stan swoich punktów karnych, trzeba było udać się na komisariat. Tam funkcjonariusz policji sprawdzał te dane w policyjnym systemie. Na szczęście od 2018 roku można to zrobić samemu, bez wychodzenia z domu. Wystarczy komputer z dostępem do internetu. Musisz też posiadać profil zaufany, który warto założyć. Przydaje się on w wielu innych sytuacjach. Jak sprawdzić punkty karne?

- Wejdź na stronę www.gov.pl i kliknij przycisk: Sprawdź swoje punkty karne.

- Zostaniesz przeniesiony na stronę profilu zaufanego, gdzie zalogujesz się na swoje konto.

- Po zalogowaniu system przeniesie Cię do serwisu obywatel.gov.pl.

- Od razu wyświetli się informacja o Twoich punktach karnych. Także tych tymczasowych, które dotyczą naruszeń, za które odmówiono przyjęcia mandatu. Czekają one na decyzję sądu.

Baza aktualizowana jest każdego dnia. Dlatego, jeśli dziś otrzymałeś punkty karne, to dopiero jutro będą one widoczne na Twoim koncie. Informację o stanie swoich punktów możesz wydrukować, jednak nie będzie to formalny dokument. Takie zaświadczenie otrzymasz jedynie w komisariacie policji. 

Jak utworzyć profil zaufany, który przydaje się do sprawdzenia punktów karnych? 

Profil zaufany to elektroniczny podpis, służący do podpisywania podań i wniosków do podmiotów publicznych. Można go utworzyć przez internet, a szczegóły znajdziesz na stronie obywatel.gov.pl. Potrzebujesz jedynie swojego numeru PESEL. Niektóre banki umożliwiają uruchomienie tego profilu, co znacznie przyśpiesza sprawę. W innym wypadku, po rejestracji, trzeba udać się do wybranego punktu i potwierdzić swoją tożsamość. Profil zaufany ważny jest przez trzy lata, jednak potem można przedłużyć jego ważność. O tym, że warto mieć swój profil zaufany, przekonasz się nie tylko, gdy chcesz sprawdzić punkty karne, lecz także:

- swoje dane w rejestrze dowodów osobistych,

- swoje dane w rejestrze PESEL,

- swoje dane medyczne w internetowym koncie pacjenta.

Co dzieje się, gdy limit punktów karnych zostanie przekroczony?

Wiele zależy od tego, jaki jest Twój staż jako kierowcy. Jeśli masz swoje pierwsze prawo jazdy krócej niż rok, starosta od razu cofnie wszystkie Twoje uprawnienia. Nie będziesz mógł prowadzić żadnego pojazdu. Natomiast gdy jeździsz dłużej, starosta skieruje Cię na egzamin sprawdzający Twoje kwalifikacje. Jest to taki sam egzamin, jak ten, który zdają osoby chcące otrzymać prawo jazdy po raz pierwszy. Dodatkowo konieczne będzie jeszcze badanie psychologiczne. W przypadku niezaliczenia któregoś z powyższych starosta cofnie uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Jeśli zebrałeś już dużą liczbę punktów karnych, możesz dobrowolnie udać się na szkolenie. Organizuje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD). Możesz brać udział w szkoleniu raz na pół roku. Po nim zostanie usuniętych 6 najstarszych punktów karnych.

NIE ZNALAZŁEŚ PRODUKTU?

Jeżeli spośród wymienionych i opisanych produktów nie udało się Państwu znaleźć odpowiedniego, prosimy o kontakt telefoniczny: 505439544, 519080247 lub za pomocą poczty elektronicznej: sklep@zabezpieczenia-orion.pl.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl