Jakie prawo jazdy na traktor z przyczepą? Sprawdź, jakie uprawnienia musisz mieć!

Ciągnik rolniczy to podstawowy sprzęt na każdej wsi. Tam umiejętności związane z obsługą tej maszyny są powszechne. Mimo tego do poruszania się nim po drogach potrzebujesz odpowiednich uprawnień. Jakie prawo jazdy na traktor z przyczepą to najlepsze rozwiązanie? Okazuje się, że dwie kategorie dają takie możliwości, przeczytaj, co mówią przepisy.

Prawo jazdy kategorii T pozwala na kierowanie ciągnikiem rolniczym i pojazdami wolnobieżnymi

Ustawa z 5 stycznia 2011 roku, gdzie zapisano prawa i obowiązki kierujących, wskazuje jednoznacznie, że prawo jazdy kategorii T pozwala na poruszanie się ciągnikiem rolniczym lub traktorem z przyczepami. Jednocześnie na podstawie tego dokumentu możesz prowadzić pojazdy wolnobieżne z przyczepami. A to znaczy, że posiadacze prawo jazdy na traktor mogą jechać kombajnem rolniczym. Poza tym ustawodawca zezwala na użytkowanie motorowerów i czterokołowców lekkich.

W związku z tym, że za pisemną zgodą rodziców osoby w wieku szesnastu lat mogą legalnie zdać egzamin na prawo jazdy kategorii T, musisz zdawać sobie sprawę, że po drogach coraz częściej poruszają się bardzo młode osoby. Jednak to nie koniec możliwości, zatem, jakie prawo jazdy na traktor z przyczepą pozwala na legalne przemieszczanie się ciągnikiem?

Jakie prawo jazdy na traktor z przyczepą? Wystarczy kategoria B, ale z jednym zastrzeżeniem!

W poszukiwaniu odpowiedzi, jakie prawo jazdy na traktor z przyczepą pozwala bez żadnych dodatkowych uprawnień poruszać się po kraju, z pewnością spotkasz się z informacją, że osoby, które mają ważne prawo jazdy kategorii B., mogą legalnie usiąść za kierownicą ciągnika. Co ciekawe za traktorem może poruszać się przyczepa, jednak z pewnymi ograniczeniami.

Ustawa o kierujących pojazdami w czytelny sposób wskazuje, że osoby z prawem jazdy kategorii B zgodnie z przepisami wyjadą na drogę, jeśli dopuszczalna masa całkowita ciągnika rolniczego przekracza trzy i pół tony. Jest to pewien wyjątek, ponieważ co do zasady posiadacze uprawnień na samochody osobowe muszą zrezygnować z podróżowania za kierownicą w pojeździe cięższym niż 3,5 tony.

Na tym kończą się wyjątki, ponieważ prawo o ruchu drogowym informuje, że właściciele prawo jazdy kategorii B mogą ciągnąć jedynie przyczepę lekką, której masa własna mieści się w 750 kg. Ten zapis dotyczy również wszystkich innych urządzeń rolniczych.

Posiadasz prawo jazdy B+E? Możesz ciągnąć przyczepy powyżej 750 kg!

Wiesz już, jakie prawo jazdy na traktor z przyczepą musisz posiadać, żeby poruszać się legalnie po drogach. Jednak ustawodawca zostawił pewną furtkę także dla osób, które legitymują się uprawnieniami B+E. Jeśli zdałeś egzamin, posiadasz równoznaczne kwalifikacje z tymi, jakie daje prawo jazdy kategorii T.

NIE ZNALAZŁEŚ PRODUKTU?

Jeżeli spośród wymienionych i opisanych produktów nie udało się Państwu znaleźć odpowiedniego, prosimy o kontakt telefoniczny: 505439544, 519080247 lub za pomocą poczty elektronicznej: sklep@zabezpieczenia-orion.pl.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl