Jakie są rodzaje zawiesi i do czego je stosować?

Niektóre części wielkogabarytowe da się podnieść i transportować przy pomocy dźwigu lub suwnicy, w momencie, gdy ładunek posiada odpowiednio rozmieszczone punkty zaczepienia. Aby jednak tak się stało, potrzebne jest stosowne mocowanie. Do tego celu wykorzystuje się zawiesia. Czym się charakteryzują i jakie są rodzaje zawiesi? Sprawdź, co warto o nich wiedzieć!

Czym są zawiesia i gdzie są stosowane?

Zawiesia (zawiesia dźwigowe) mają za zadanie chwytanie, podnoszenie oraz przenoszenie różnych ciężkich ładunków na niewielkie dystanse. Wykorzystuje się je np. w przypadku palet, łodzi, stalowych elementów konstrukcyjnych na budowie, aż wreszcie bardzo ciężkich elementów w elektrowniach. Jest to najpopularniejszy osprzęt z urządzeń dźwigowych wykorzystywanych w przemyśle ciężkim: metalurgii, hutnictwie oraz w zakładach produkujących wielkogabarytowe konstrukcje stalowe. Są one także niezbędnym sprzętem pomocniczym przy pracach przeładunkowych wielkich czy ciężkich elementów, w poziomie i pionie. Oprócz tego, zawiesia znajdziesz w przemyśle motoryzacyjnym, zbrojeniowym, stoczniowym, ale również w budownictwie czy w firmach transportowych.

Jakie są rodzaje zawiesi?

Zawiesia dźwigowe dzielone są głównie ze względu na materiał, z którego wykonano ich cięgna. Kolejną sprawą jest podział ze względu na liczbę cięgien. Zawiesia mogą być: 1-cięgnowe, 2-cięgnowe, 3-cięgnowe, jak również 4-cięgnowe.

Ponadto zawiesia mogą różnić się rodzajem zakończenia (uchwyt, hak, pętla, szakla, ogniwo), długością oraz parametrem DOR (dopuszczalne obciążenie robocze) – określa on, jaki ciężar może zostać podniesiony przez dane zawiesie.

Klasyfikacja i rodzaje zawiesi to:

 – jednowarstwowe,

– dwuwarstwowe B2 z pętlą typu B,

– czterowarstwowe B4 z pętlą typu C,

– zawiesia pasowe – wyprodukowane z tworzyw sztucznych, to najczęściej: poliester, ale także poliamid czy polipropylen,

– zawiesia wężowe – o obwodzie zamkniętym, również wykonane z tworzyw, takich jak: poliester, polipropylen, poliamid,

– zawiesia linowe,

– zawiesia łańcuchowe.

Zawiesia – różnice zależnie od ładunku

Dobranie rodzaju zawiesi do charakteru ładunku musi zostać odpowiednio zaplanowane. Dzięki temu ułatwisz transport, ale również zapewnisz ładunkowi i pracującym wokół ludziom najwyższe standardy bezpieczeństwa. Zawiesia z cięgnami z lin stalowych oferują dużą uniwersalność w kwestii przenoszenia ładunku, odporność na jego ostre krawędzie, a także duży zakres obciążeń roboczych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na środowisko chemiczne miejsca, w którym się je wykorzystuje.

Natomiast zawiesia pasowe dają możliwość oplecenia czy też opasania ładunku – takie są np. dwuwarstwowe zawiesia oferowane przez nasz sklep i szyte na zamówienie. Są one lekkie, elastyczne oraz miękkie. Nie przenoszą też ładunków elektrostatycznych, a także pozwalają na lepsze rozłożenie sił w momencie, kiedy ładunek jest wrażliwy na nacisk. Przy ich użyciu zwróć uwagę na temperaturę – maksymalna temperatura dopuszczalna przy pracy zawiesi pasowych to 100°C. Wszystkie typy zawiesi powinny mieć również określone oznaczenie i spełniać normy określone przez Dyrektywę Maszynową.

NIE ZNALAZŁEŚ PRODUKTU?

Jeżeli spośród wymienionych i opisanych produktów nie udało się Państwu znaleźć odpowiedniego, prosimy o kontakt telefoniczny: 505439544, 519080247 lub za pomocą poczty elektronicznej: sklep@zabezpieczenia-orion.pl.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl