Każdego rodzaju sprzęt ma to do siebie, że z czasem ulega zużyciu i pewne elementy zaczynają szwankować. Podobnie jest w przypadku ciągników, które są używane przez długi czas, a w końcu ulegają awarii. Jeśli jesteś osobą prowadzącą gospodarstwo rolne, jest to dla Ciebie niełatwa sytuacja. Na pewno zadajesz sobie pytania – czy zainwestować w nowy sprzęt? Czy może części zamienne będą wystarczające? W dużej ilości przypadków to właśnie naprawa maszyn rolniczych może okazać się idealnym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeśli Twoje urządzenie wcześniej sprawowało się bez zarzutu i jesteś już do niego przywiązany. Czytaj dalej - dowiedz się więcej o naprawie maszyn i przygotuj na możliwą awarię.
Naprawa maszyn rolniczych, czy kupno nowego modelu?
Nowy sprzęt na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo kuszący i atrakcyjny. Jednak aspekt finansowy może wiele zmienić w Twoim przekonaniu. Biorąc pod uwagę, z jak dużym wydatkiem wiążę się kupno nowego ciągnika, najpierw powinieneś sprawdzić, czy nie można naprawić maszyny rolniczej. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję – zadbaj o sprawdzone, nowe i nieużywane wcześniej, wysokiej jakości części zamienne. Dzięki nim Twój ciągnik będzie jak nowy i naprawa maszyny okaże się trafną decyzją.
Postaw na solidny i sprawdzony sprzęt podczas naprawy maszyn rolniczych
Obecnie znajdziesz wiele trwałych i wysokiej jakości części zamiennych. W przypadku naprawy maszyn rolniczych wybieraj takie, które mają kilkunastomiesięczną gwarancję. Dzięki temu nie poniesiesz żadnej straty finansowej. Z kolei zakup nowego pojazdu jest ogromnym wydatkiem. Możesz też nie dysponować tak dużą gotówką, a wzięcie kredytu czy pożyczki może w późniejszym czasie Cię obciążyć. Naprawa maszyn rolniczych jest optymalnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Warto więc wziąć ją pod uwagę w pierwszej kolejności. Dzięki takiej decyzji wiele zyskasz.
Możliwe, że zastanawiasz się nad zakupem używanego ciągnika lub kombajnu. Finansowo może okazać się to nie najgorszym rozwiązaniem. Jednak istnieje większe ryzyko wystąpienia innych mankamentów, takich jak zły stan techniczny pojazdu. Pojawia się wiele szczegółów, które trzeba sprawdzić – ile było poprzednich właścicieli, jak sprzęt był użytkowany, jak często i w jaki sposób serwisowany. Ogólnie będziesz zmuszony dopilnować wielu aspektów technicznych. Dlatego bardziej opłacalne i mniej męczące może okazać się diagnoza i wymiana niezbędnych części w Twojej maszynie.
Części do naprawy, dzięki którym Twoja maszyna rolnicza będzie jak nowa
Jeśli wiesz, że obecnie nie możesz sobie pozwolić na zakup nowego ciągnika, idealnym rozwiązaniem będą sprawdzone części zamienne. Niwelują one usterki i pozwolą Ci szybko wrócić do pracy w gospodarstwie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze części do usprawnienia i naprawy maszyny rolniczej:
- łożyska – są częścią maszyny, które podtrzymują inne elementy. Zapewnią długotrwałą pracę ważnym częściom w urządzeniu. Przez długi czas nie będziesz musiał zawracać sobie głowy ich wymianą. Dodatkowo łożyska zapewniają cichą pracę urządzenia.
- łączniki centralne – łączą ciągnik z przyczepą. Przede wszystkim muszą być wytrzymałe, aby zapobiegać możliwym uszkodzeniom lub zerwaniom w czasie jazdy. Przy wyborze łącznika centralnego zwróć uwagę na rodzaj gwintu i długość, a także ich przeznaczenie do konkretnego modelu
- koło rozłączne do sprężarki – wydłuża żywotność sprężarki powietrza i zapobiega ubytku oleju w silniku.
Regularny przegląd jako alternatywa dla naprawy maszyny rolniczej
W pewnych sytuacjach nie unikniesz usterki, lecz ryzyko jej wystąpienia możesz zminimalizować. Jak to zrobić? Postaraj się wykonywać przegląd regularnie, a jest duża szansa, że ominie Cię naprawa maszyny rolniczej w przyszłości. Stan Twojego ciągnika czy kombajnu warto sprawdzić przed kolejnym sezonem. Jeśli podczas przeglądu jakaś część okażę się niesprawna, masz wystarczająco dużo czasu na jej wymianę. W późniejszym okresie nie będziesz martwił się o niespodziewaną awarię, która opóźni Twoje prace w gospodarstwie. W pierwszej kolejności miej na uwadze filtry powietrza, olej silnikowy, olej przekładniowy i chłodnicę. Regularne i dokładne sprawdzanie stanu poszczególnych części tylko zaprocentuje. Dzięki częstej konserwacji ewentualne usterki w przyszłości mogą okazać się mniej poważne i wtedy naprawa maszyny rolniczej będzie prosta i zaoszczędzi Ci dużo zmartwień.
Naprawa maszyn rolniczych – na co jeszcze musisz zwrócić uwagę?
Ryzyko wystąpienia usterki zwiększają niekorzystne warunki atmosferyczne, zmienna temperatura i duża wilgoć. Konieczność naprawy maszyny rolniczej może wynikać również z dużej ilości pracy, co często ma miejsce w trudnych warunkach. Jeśli po przepracowanym sezonie nie sprawdzisz stanu swojego ciągnika, kombajnu, opryskiwacza czy siewnika jest większe prawdopodobieństwo jego awarii w sezonie zimowym. W dodatku, jeśli źle zabezpieczysz swoją maszynę rolniczą, także może czekać Cię potem naprawa. Postaraj się przechowywać swoje urządzenia w suchych, zadaszonych miejscach, aby zminimalizować wystąpienie niepożądanych usterek.