Przewóz towarów stoi obecnie na bardzo wysokim poziomie. Logistyka wokół, z pozoru zwykłego, przewozu przedmiotów z punktu A do B jest skomplikowana i wymaga uwzględnienia wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest mocowanie ładunków w transporcie drogowym. Szczegółowe wytyczne określają krajowe oraz europejskie przepisy. Dzisiaj w skrócie dowiesz się, na co szczególnie należy zwracać uwagę przed wyruszeniem w trasę z ładunkiem.
Prawo o ruchu drogowym oraz unijne normy regulują sposoby mocowania ładunku
Przed wyruszeniem w trasę warto zapoznać się z tym, jakie są najnowsze przepisy dotyczące mocowania ładunków w transporcie drogowym. W Polsce najważniejszym dokumentem jest prawo o ruchu drogowym, w którym znajdują się informacje na temat zabezpieczenia i mocowania ładunków w transporcie drogowym. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy w 2018 roku pojawiły się różnego rodzaju najnowsze regulacje.
Poza tym, jeśli zamierzasz poruszać się po innych krajach w Europie, warto przestudiować zapisy z unijnej normy PN-EN 12195, gdzie również ustawodawca zamieścił ważne informacje. Jeśli posiadasz homologacje do swojego ciągnika lub naczepy, tam również powinny być umieszczone fakty na temat sposobu przewożenia ładunków.
Mocowanie ładunków w transporcie drogowym - to musisz wiedzieć!
Istnieje zbiór zasad, które pomagają dokonać poprawnego mocowania ładunków w transporcie drogowym oraz pomagają przejść ewentualną kontrolę w drodze lub podczas załadunku w sposób wzorowy. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, Twoje szanse na przewiezienie ładunku w sposób bezpieczny zdecydowanie wzrosną.
Efekt pierwszego wrażenia jest bardzo ważny, także w transporcie ma czasami kluczowe znaczenie. Dlatego istotnym punktem powinna być czystość przestrzeni ładunkowej. Raczej nikt nie chce przewozić swojego towaru w miejscu, gdzie jest brudno lub są widoczne pozostałości po ostatnim ładunku. Poza tym nieczystości wpływają również na sposób zabezpieczenia towaru. Piasek, który dostanie się do naciągu pasów zabezpieczających, może wpływać negatywnie na ich poprawne działanie, a to ma wpływ na bezpieczeństwo.
Drugim ważnym punktem przy pomocowaniu ładunków w transporcie drogowym jest stabilność. Towar musi stać pewnie na podłodze przyczepy, a jego środek ciężkości powinien znajdować się możliwie najniżej oraz najbliżej osi wzdłużnej pojazdu, czyli mówiąc wprost - na środku. Bez tego równomierne rozłożenie ciężaru jest praktycznie niemożliwe, a to ma wpływ na prowadzenie się wszystkich pojazdów.
Czym można zabezpieczyć ładunek na czas transportu?
Specjaliści od mocowania ładunków w transporcie drogowym opracowali szereg różnych metod, które przydają się w określonych sytuacjach. Z pewnością na uwagę zasługuje mocowanie przy pomocy odciągów od góry lub wokół ładunku. Ciekawym sposobem zabezpieczenia jest również ryglowanie przy użyciu łączników skrętnych. Trzeba zdawać sobie sprawę, że także maty antypoślizgowe i pasy same w sobie stanowią podstawę zabezpieczenia towarów.