Nawet najmniejsza paczka powinna być odpowiednio zabezpieczona, dlatego przewoźnicy i zleceniodawcy przykładają tak dużą wagę do zabezpieczenia ładunku w naczepie. Od jego jakości oraz poprawnego montażu zależy przede wszystkim bezpieczeństwo kierowcy, a także innych uczestników ruchu drogowego. W związku z tym dzisiaj omówimy najważniejsze zasady związane z profesjonalnym przewozem towarów w naczepach.
Maksymalna waga zestawu ma wpływ na bezpieczeństwo towaru
W mediach od czasu do czasu możesz usłyszeć lub przeczytać o przeładowanych samochodach ciężarowych. Producenci wspólnie z ustawodawcami określili maksymalne obciążenie na poszczególne osie pojazdu oraz graniczną masę całego zestawu. Powód takich obostrzeń jest bardzo prosty, wraz ze wzrostem wagi wydłuża się droga hamowania, zwiększa obciążenie poszczególnych części, a to ma przynajmniej pośredni wpływ na żywotność ciężarówki oraz jej sprawność na drodze.
W związku z tym przepisy określają jasno, że nacisk na oś sterującą powinien wynosić minimalnie 20% całej masy pojazdu, a także załadunku. W przypadku osi napędowej ten ciężar jest delikatnie większy i wynosi minimalnie 25% całkowitego obciążenia. Dodajmy do tego ograniczenia wynikające z oznakowania na drogach oraz ustawowo określonej wagi pojazdu na poziomie 40 ton, jeśli ma on więcej osi niż cztery.
Zabezpieczenie ładunku na naczepie - zacznij od rozplanowania przestrzeni
W logistyce planowanie jest bardzo ważne, dlatego do załadowania naczepy towarem trzeba się dobrze przygotować. Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, jakie są jej dokładne wymiary oraz maksymalny udźwig. Istotna może być również homologacja, ponieważ niektóre naczepy mogą nie spełniać określonych norm do przewozu niektórych przedmiotów. Poza tym warto wiedzieć, gdzie dokładnie przebiega oś wzdłużna przestrzeni ładunkowej, ponieważ jest ona pomocna do ułożenia przewożonych rzeczy idealnie na jej środku, dla lepszego rozłożenia ciężaru.
Stosuj popularne metody zabezpieczenia ładunku
Osoby odpowiedzialne za przewóz rzeczy opracowali sprawdzone metody na zabezpieczenie ładunku na naczepie. Eksperci wyróżniają trzy najpopularniejsze:
1. metoda siłowa - podstawową formą zabezpieczenia są pasy poprzeczne, które dociskają towar do podłoża naczepy i zapobiegają jego przemieszczaniu się,
2. metoda kształtowa - polega na ładowaniu przedmiotów bardzo ściśle obok siebie. Znajdują się one na paletach lub innych formach skrzyń,
3. metoda łączona, jak sama nazwa wskazuje, jest ona połączeniem dwóch omawianych powyżej technik.