Prawo jazdy na ciągnik – wszystko, co musisz wiedzieć!

Jesteś rolnikiem? Współczesne rolnictwo opiera się w dużej mierze na wykorzystywaniu nowoczesnych maszyn. Z tego powodu podstawowym dokumentem, jaki powinieneś mieć jest prawo jazdy na ciągnik. Pojazd ten przyda się w wielu sytuacjach. W obecnych czasach to standardowe wyposażenie każdego gospodarstwa rolnego. Co warto wiedzieć na ten temat? Jakie warunki trzeba spełnić? Jak wygląda egzamin? Ile kosztuje kurs i opłata egzaminacyjna? Oto niezbędne informacje.

Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać prawo jazdy na ciągnik?

Zastanawiasz się jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać prawo jazdy na ciągnik? Minimalny wiek, by zacząć starać się o te uprawnienia to 16 lat. Przy czym kurs możesz rozpocząć 3 miesiące przed ukończeniem tego wieku lub 12 miesięcy w przypadku uczniów uczęszczających do szkół, w których program nauczania obejmuje szkolenie na prawo jazdy kategorii T.

Oprócz tego trzeba przejść określone badania, na ich podstawie lekarz wystawia zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania ciągnikiem. Warunkiem koniecznym jest ukończenie szkolenia oraz zdanie egzaminu państwowego.

Jak wygląda egzamin?

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy na ciągnik? Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna polega na odpowiedzi na pytania. Egzamin ma formę testu i jest przeprowadzany na komputerze.

Na część praktyczną należy zabrać dokument tożsamości, na podstawie którego egzaminator sprawdzi zgodność twoich danych osobowych. Następnie będziesz musiał sprawdzić stan techniczny pojazdu i przygotować się do jazdy. Kolejny punkt polega na wykonywaniu zadań na placu manewrowym. W przedostatniej części egzaminu będziesz musiał wykazać się umiejętnościami i znajomością przepisów na drodze. Na koniec egzaminator omówi wszystkie zadania i poinformuje cię o wyniku egzaminu.

Jakie maszyny możesz prowadzić po uzyskaniu prawa jazdy na ciągnik?

Jakie pojazdy możesz prowadzić posiadając prawo jazdy kategorii T? Ciągniki rolnicze, pojazdy wielobieżne oraz zespół pojazdów z przyczepą lub kilkoma przyczepami, to właśnie maszyny, którymi będziesz się poruszać po uzyskaniu stosownych uprawnień. Oprócz tego mając prawo jazdy na ciągnik możesz także kierować motorowerem lub czterokołowcem lekkim, czyli np. quadem (pojazdami określonymi w kategorii AM).

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii T?

Cena prawa jazdy na ciągnik waha się w zależności od województwa. Może wynosić 1170-1600 zł. W wielu ośrodkach szkolenia kierowców możesz także dokupić pojedyncze godziny doszkalające. Do wydatków związanych z wyrobieniem prawa jazdy kategorii T, musisz doliczyć także koszty egzaminów, ok. 200 zł.

NIE ZNALAZŁEŚ PRODUKTU?

Jeżeli spośród wymienionych i opisanych produktów nie udało się Państwu znaleźć odpowiedniego, prosimy o kontakt telefoniczny: 505439544, 519080247 lub za pomocą poczty elektronicznej: sklep@zabezpieczenia-orion.pl.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl