PTFE - materiał przemysłowy naszych czasów

Odporność termiczna, minimalizowanie powstawania łuków elektrycznych i minimalna swobodna energia powierzchniowa to tylko niektóre cechy PTFE. Materiał, o którym mówimy to znany przez wiele osób teflon. Ten polimer ma szerokie zastosowanie, a używanie go jako nieprzywieralnej powłoki w garnkach i patelniach to zaledwie niewielki procent wszystkich zastosowań.

PTFE to materiał wykorzystywany we wszystkich gałęziach przemysłu

PTFE wykorzystywany jest w wielu przedmiotach. Prawdopodobnie wiele razy słyszałeś o patelniach teflonowych, jednak lista artykułów bazujących na tym polimerze jest zdecydowanie dłuższa. Właściwości hydrofobowe sprawiły, że uszlachetnia on tkaniny GORE-TEX, które dzięki temu stają się wytrzymalsze, oddychające i odporne na wilgoć. Sprawdza się także jako izolator przewodów elektrycznych. Szczególnie w sytuacjach silnie nagrzewających się obwodów. Od lat niezmiennie pokrywa się nim sprzęt laboratoryjny aby ograniczyć niszczący wpływ żrących substancji na przyrządy. Dodatkowo pokrywa się nim łożyska ślizgowe, produkuje się z niego płaskowniki i rolki transportowe, a nawet ślizgi.

Produkcja PTFE - sam teflon to nie wszystko

Właściwości PTFE sprawiają, że jest on obiektem wielu badań. Okazało się, że materiały kompozytowe wykorzystujące teflon doskonale sprawdzają się w przemyśle. Materiał ten połączony z brązem dodatkowo doskonale odprowadza ciepło. Mieszanie go z grafitem utwardza finalny produkt i sprawdza, że jest zdecydowanie sztywniejszy, dodatkowo dodając do takiego kompozytu węgla nadaje właściwości zmniejszających tarcie statyczne i dynamiczne. Podobnych kombinacji jest zdecydowanie więcej, PTFE łączy się także z włóknem szklanym co nadaje mu twardości kosztem gorszych parametrów ślizgowych.

Produkcja PTFE - polska myśl technologiczna

Do produkcji tego polimeru używa się tetrafluoroetylenu. Na jego bazie wytwarza się emulsję, z której krystalizowane są drobiny materiału PTFE. Tak przygotowany granulat używany jest do zabezpieczania innych narzędzi i materiałów. Z uwagi na bardzo ograniczoną przywieralność teflonu do innych tworzyw połączenie go z innymi strukturami nie jest proste. Zwykle wykorzystuje się dwie warstwy teflonu. Pierwsza z nich nakładana jest na wypiaskowaną, chropowatą powierzchnię stali. Dzięki temu wypełnia mikropory i przywiera do materiału. Taką warstwę pokrywa się i spieka razem, taki kompozyt jest już gotowy do użytku.

NIE ZNALAZŁEŚ PRODUKTU?

Jeżeli spośród wymienionych i opisanych produktów nie udało się Państwu znaleźć odpowiedniego, prosimy o kontakt telefoniczny: 505439544, 519080247 lub za pomocą poczty elektronicznej: sklep@zabezpieczenia-orion.pl.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl