W jaki sposób uzyskać dofinansowanie zakupu maszyn rolniczych?

Prowadzenie swojego gospodarstwa rolnego wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Już na etapie kupna sprzętu jest to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie. Co zrobić, gdy brakuje pieniędzy na niezbędne urządzenia? Możesz skorzystać z kredytów i leasingów. Finansowanie zakupu maszyn rolniczych uzyskasz też, biorąc udział w programach ogłaszanych przez różne instytucje. Koniecznie do tego jest jednak uzupełnienie stosownych wniosków i zaaplikowanie, np. do biura regionalnego ARiMR.

Źródła dotacji unijnych a finansowanie zakupu maszyn rolniczych

Przed złożeniem dokumentów warto zorientować się, który program jest obecnie realizowany oraz jakie są jego zasady, warunki i cele. Dzięki temu będziesz miał wiedzę na temat tego, czy rzeczywiście możesz wziąć udział w naborze do programu. Nie zniechęcaj się, jeśli nie będziesz mógł przystąpić do wybranego. Zwykle możliwości jest kilka i możesz spróbować aplikować w kilku miejscach. Warto, gdyż dotacje te mają formę refinansowania i są zwykle wypłacane po nabyciu sprzętu. Z tego względu dają możliwość szybkiej spłaty znacznej części zaciągniętego na zakup maszyny kredytu. 

Dopłaty w ramach finansowania zakupu maszyn rolniczych rozdziela Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa. Najważniejszym jej programem, który zajmuje się dofinansowaniami zakupu sprzętu rolniczego, jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). W jego skład wchodzą też inne mniejsze strategie, które zakładają wsparcie finansowe rolników, chcących np. kupić maszyny rolnicze. Należą do nich:

- modernizacja gospodarstw rolnych; 

- wdrażanie lokalnych strategii rozwoju;

- rozwój przedsiębiorczości;

- premie dla młodych rolników; 

- restrukturyzacja małych gospodarstw. 

Kryteria, jakie trzeba spełnić, aby uzyskać dofinansowanie, są bardzo różne. Do najważniejszych czynników, od których zależy jego przyznanie, należą: 

- wielkość gospodarstwa;

- osiągane przychody; 

- obszar, na którym gospodarstwo jest położone;

- zakres działalności; 

- wiek osoby, która prowadzi gospodarstwo.

Inne możliwości finansowania zakupu sprzętu rolniczego

Bardzo popularne jest również korzystanie z leasingu - operacyjnego i finansowego. Leasing operacyjny polega na tym, że przez cały okres, w którym obowiązuje umowa, właścicielem sprzętu jest firma leasingowa. Udostępnia ona urządzenia i dostaje za to pewną sumę pieniędzy. Ma to związek z tym, iż sprzęt jest amortyzowany przez firmę leasingującą. Jako rolnik prowadzący działalność na większą skalę i będący podatnikiem VAT, masz możliwość odliczania od opłaty kwotę podatku, aż do wysokości obowiązującej kwoty maksymalnej.

Po okresie zakończenia umowy maszyna może zostać wykupiona za kwotę skalkulowaną. Odpowiada ona wartości maszyny, pomniejszonej o sumę zapłaconych opłat miesięcznych. Nierzadko zdarza się, że w trakcie rozliczenia sprzęt jest po prostu wymieniany na nowy. Z kolei przy leasingu finansowym urządzenie od początku należy do Ciebie. Możesz je samodzielnie amortyzować. Jednak opłaty z tytułu tego rodzaju leasingu nie mogą być w pełni wliczone w koszty.

Czy można wziąć kredy albo pożyczkę na zakup maszyny rolniczej?

Innym, często wykorzystywanym rozwiązaniem, jest tradycyjny kredyt. W tej sytuacji dostajesz całość kwoty potrzebnej na zakup. Przeważnie jest ona przekazywana od razu firmie sprzedającej sprzęt rolniczy. Przez cały czas trwania umowy trzeba spłacać raty kapitałowe powiększone o odsetki i prowizję banku. Pamiętaj jednak, że wiele firm może oferować kredyt na specjalnych warunkach, wkład własny może być bardzo obniżony, z kolei prowizję pokrywa często sprzedawca lub producent maszyny. Niektórzy oferują również sprzedaż na preferencyjnych warunkach, poprzez różnego rodzaju kredyty i leasingi producenckie. 

Musisz też wiedzieć, że kredyty i pożyczki na finansowanie zakupu maszyn rolniczych są przeważnie oferowane na zasadach komercyjnych, jak również w postaci kredytów pomostowych. Pozwala to na skorzystanie z różnych programów dofinansowania ze środków unijnych. W tym przypadku często warunkami otrzymania dopłaty jest wcześniejsze dokonanie zakupu oraz to, aby zakupiony sprzęt był Twoją własnością. 

Dlaczego warto korzystać z finansowania zakupu maszyn rolniczych?

Jednym z powodów jest wysoka cena maszyn i urządzeń rolniczych. W gospodarstwie natomiast musisz mieć ich kilka, np. ciągnik, kombajn, opryskiwacz, czy też agregat siewny. Dotacja pozwoli Ci usprawnić jego funkcjonowanie i obniżyć koszty jednostkowe dotyczące produkcji roślinnej czy hodowli. Nowoczesny sprzęt jest także niezbędny, aby sprostać konkurencji na rynku i utrzymać odpowiedni zysk gospodarstwa. Jeśli chcesz je rozwijać poprzez wzrost wydajności, a zarazem zwiększać zasiewy czy hodowlę, jesteś zmuszony szukać sposobów finansowania maszyn rolniczych.

Najlepsze firmy, takie jak Orion, które oferują sprzedaż maszyn rolniczych, są przygotowane i doświadczone w przedstawianiu różnych możliwości zdobycia środków na finansowanie ich zakupu. Dzięki nim możesz wybrać najlepszą dla siebie ofertę i wyposażyć swoje gospodarstwo w profesjonalne maszyny. Z kolei programy unijne dają większe szanse na uzyskanie dopłat. Wydaje się, że środki na zakup maszyn rolniczych, zostaną utrzymane w dalszych latach. Tylko takie wsparcie umożliwia rolnictwu Unii Europejskiej na konkurencję w światowej gospodarce, a nie ma sygnałów na to, że największe państwa mają zmienić w tej kwestii swoją politykę.

NIE ZNALAZŁEŚ PRODUKTU?

Jeżeli spośród wymienionych i opisanych produktów nie udało się Państwu znaleźć odpowiedniego, prosimy o kontakt telefoniczny: 505439544, 519080247 lub za pomocą poczty elektronicznej: sklep@zabezpieczenia-orion.pl.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl